eskas güvenlik sss

s-1-Kayıtları uzaktan seyredebilir miyim?

c-1-Evet ,İnternet olan her ortamda dünyanın neresinde olursanız olun,uzaktan seyredebilirsiniz.Cep telefonunuzdan görüntüleri anında görebilirsiniz. Bazı cihazlar da cep telefonunuzdan geçmişe dönük kayıtları seyredebilirsiniz

s-2-Hareketli kamera mı yoksa sabit kamera mı?

c-2-Mekanın yerine göre kamera seçilmektedir. Sadece hareketli kamera kullanılırsa kamera 360 derece dönerken arkada ki görüntüyü kaçırabilir. Doğrusu Hareketli kameraları sabit kameralar ile desteklemektir.Speed dome kameralar daha çok gözetleme amaclı ve ortamı yakınlaştırarak bakmak için kullanılmaktadır. Mobese sisteminde ,Fabrikalar da ve sahası geniş büyük arazılerde,Siteler de özellikle tercih sebebidir. İç ortam mini speed dome kameralar ise mağazalarda,restaurantlarda , iş yerlerinde kalabalık ortamlarda tercih sebebidir.Teknik ekibin yaptığı keşfe göre müşteriyi yönlendirmektedir.

s-3-Geçmiş kayıtları canlı (real time) olarak görebilir miyim?

c-3-Real time olarak aldığınız dvr veya Nvr ın özelliklerine göre gerçek zamanlı ,geçmiş kayıtları seyredebilirsiniz.İçinde bulunan harddisk kapasitesine göre kayıt etmektedir. Kayıt kapasitesi yüksek olması her zaman avantaj sağlamaktadır.Polisler en az 21 günlük kayıt istemektedir.Kurulan kamera sayısına göre harddisk kapasitesi belirlenmektedir.

s-4-Gizli kamera kurarsak diğer personeller kayıtlardan görebilir mi?

c-4-Dvr kayıt cihazına veya Nvr kayıt cihazına şifre verirsek veya yetkilendirme yapılırsa göremezler. Gizli kameraların bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bağımsız çalışan ve sadece sd carda kayıt alan kameralar mevcuttur. Örneklersek saat şeklinde, kutu şeklinde, kalem şeklinde vb . bir çok gizli kamera çeşidi bulunmaktadır.

s-5-Gizli kamera gece net görüntü verir mi?

c-5-Çoğu gizli kameralar sıfır ışıkta görüntü aktaramazlar,hafif loş ışıkta görüntü aktarabilirler.Net görüntü alabilmek için mutlaka gece ışık seviyesinin iyi olması gerekmektedir.

s-6-Kameralar da ses özelliği var mı,yoksa nasıl yapabiliriz?

c-6-Ses özellikli olan kameralar mevcuttur.Kameranızın ses özelliği yok ise ses ünitesi alarak ses alabilirsiniz.İp kameraların bir çoğu ses özelliği desteklemektedir.YASAL değildir Ses özelliğini kullanacak ise yasal olarak izin almanız ve tabele ile bunu asmanız gerekmektedir. Normal şartlarda alınan ses kaydı ile mahkmeye başvuramazsınız.Yasal olmadığı için dikkate alınmamaktadır.

s-7-Dvr kayıt cihazı ile NVR kayıtcihazı arasın daki fark nedir?

c-7-Dvr kayıt cihazı AHD kameraları desteklemektedir. Nvr kayıt cihazı ise ip kameraları desteklemektedir.

s-8-Cep telefonumdan görüntü alabilirmiyim?

c-8-Dvr kayıt cihazınız veya Nvr kayıt cihazınızdan,elinizdeki mevcut telefon ile uyumlu ise görüntü alabilirsiniz

s-9-Kaç gün süre ile kayıt alabilirim?

c-9-Nvr kayıt sistemde veya Dvr kayıt cihazındaki harddisk kapasitesine bağlıdır.Mp değerleri olduğu için kameraların Harddisk kapasitesi Tercih tamamen size bağlıdır.

s-10-Uzaktan geçmiş kayıtları kontrol edebilirmiyim?

c-10-Evet kayıt cihazınızın özelliğine göre internet olan ortamdan seyredebilirsiniz.

s-11-Hareketli kameraları uzaktan kontrol ederek döndürebilir miyim?

c-11-Evet uzaktan istediğiniz yönde hareketli kameralarınızı (speed dome)yönlendirebilirsiniz.Speed domeları cep telefonunuzdan veya pcden hareket ettirebilirsiniz

s-12-Hareket olduğun da bana haber verebilir mi?

c-12-Evet bunun için Güvenlik kamera sisteminizin alarm sistemine bağlı olması gerekmektedir.Nvr veya dvr ın alarm çıkışı olduğu sürece ,hareket ettiğinde alarm devreye girer ve güvenlik kamerası da ekranda o noktayı ön plana çıkartır,yada speed dome ise harekete göre döner ve alarm anın da hareket olan bölgeye doğru dönerek orayı kayt altına almaktadır.

s-13-Bebek bakıcımı iş yerinden seyredebilir miyim?

c-13-Evet internet olan her ortam da uzaktan erişim ile seyredebilirsiniz.Bebek bakıcı kameraları ;çocukların güvenliği açısından çok önemlidir. İster gizli ,ister görünür durumda kamera sistemi kurulmaktadır.

s-14-Hareketli kamera (Speed dome)alırken joystick kumanda almak zorunda mıyım?

c-14-Hayır değilsiniz Nvr kayıt cihaıznızdan veya Dvr kayıt cihazınız dan da Mouse ile veya kumanda ile yönlendirebilirsiniz.

s-15-Sabit Dome kameraları dış mekan da kullanabilir miyim?

c-15-Hayır kullanamazsınız,iç mekan kameralarıdır

s-16-Sabit kameraları dış mekan da kullanabilir miyim?

c-16-Evet kullanabilirsiniz fakat muhafaza içine alaraktan.

s-17-Sabit lens ile Varifocal lens arasındaki fark nedir?

c-17-Sabit lens sabit açıya göre ayarlanmıştır ve ışığa göre kısılma yapmaz. Varifocal lens açıya göre ayarlanabilir,ve ışığa göre otomatik ayarlar.

s-18-Gece görüşlü ınfraredli kameralar ile day and night(gece ve gündüz) sabit kamera arasındaki fark nedir?

c-18-Infraredli kameralar sıfır ışıkta görüntü verirler,day and night kameralar çok hafif loş ışıkta net görüntü vermektedir.

s-19-Sabit kamera alıcam mesafe uzak olduğu için fakat ışık sorunum var ne yapabiliriz?

c-19-Ir spot ile kameranızın görüntüsünü güçlendirebiliriz. Ya da sensörlü ışık alarak hareket olduğun da kameranızın görüntüsü düzgün olacaktır.

s-20-Niye kameralarımı marka almalıyım?

c-20-Marka alırsanız,cihazlarınız marka güvencesi altında olacaktır.Teknik arıza durumun da daha hızlı ve kesin çözümler alabileceksiniz

s-21-Kameraların çözünürlüğü ne demektir

c-21-Kameraların megapixel değerine göre görüntü kaliteleride değişmektedir

s-22-Ir dome kamera ınfraredli ne demek?

c-22-Gece görüşü olan sabit ,estetik duran kameralardır. İç mekanda kullanılır. Mekan da sıfır ışık olduğun da ve duvar daha alçak ise ınfraredli dome kamera kullanılması önerilmektedir.

s-23-MP ne demek?

c-23-MPkameranın çözünürlüğüdür.Tıpkı televizyonlar daki mantıktadır. Yüksek çözünürlük te aldığınız kameraların görüntüleri daha nettir

s-24-FPS ne demek?

c-24-Kayıt ve gösterim hızıdır. Her kamera başına 25 Fps düştüğün de canlı (real time)kayıt almaktasınız.bu oran düştüğün de geçmiş kayıtlarınızı yavaş hareketli ve kesik kesik seyredersiniz(slow motion)

s-25-ZOOM ne demek?

c-25-Zoomlu kameralar ,bakmak istediğiniz yeri size daha fazla yaklaştırarak göstermektedir. Kameranızın özelliğine göre 10x -30x Vb gibi görüntüyü yaklaştırır.

s-26-Infraredli gece görüşlü kameralarda Varifocal lens ayarlanabilir diyor bu ne demek?

c-26-Gece görüşlü kameraların bazı modelleri sabit kameralardaki lens özelliği gibi üzerinde ayarlanabilir lens vardır. Mesafenin uzunluğuna veya genişliğine göre açısını ayarlayabiliyoruz.

s-27-Vandal proof kamera ne demek?

c-27-İç/dış mekan da kullanılan bu tip kameralar,kırılmaz,saldırılara karşı dayanıklıdır.

s-28-1/3'' ile 1/ 4'' arasın daki fark nedir?

c-28-1/3'' daha geniş açılıdır diğeri ise daha dar açılıdır.

s-29-AUTO İRİS Lens ile Manuel Lens nedir?

c-29-Manuel lens sabit kameralarda merceğin elle ayralanmasıdır. Auto iris lens kameranın alıcı cihazına uygun ışık seviyesini sağlayabilmek Amacıyla açıklığpı otomatik olarak açılan ya da kapanan mercektir.

s-30-TFT –LCD veya CRT monitorler ile diğer LCD monitorler arasındaki fark nedir?

c-30-Profesyonel gözetim uygulamaları için yüksek çözünürlükte olup,daha canlı renkli görüntüleri aktarabilen monitörlerdir.

s-31-Digital zoom nedir?

c-31-Özellikle hareketli kameralarda zoomlama özelliğinin haricinde digital zoom özelliği vardır. Bir nesneyi zoomladıktan sonra o nesneyi dah net bir şekilde yekınlaştırabilmek için digital zoom özelliği gerekmektedir

s-32-Alarm sistemi çaldığın da evden sireni susturabilir miyim?

c-32-Evet aldığınız cihazın teknik özellikleri uyumlu ise ona uygun aparat alınarak uzaktan kontrol edebilirsiniz.

s-33-Haber alma merkezinin faydası nedir?

c-33-Öncelikle alarm sisteminiz herhangi bir şey algıladığın da haber alma merkezindeki arkadaşların bilgisayarına uyarı olarak düşer. Onlar bu uyarının sabotaj mı yoksa başka bir şeyden mi çaldığına dair bilgisi olur. Ve bu bilgi doğrultusun da polise direk haber verir.Haber alma merkezi sayesin de iş yerinize yaptığınız yetkilendirme şifreler ile kim saat kaçta girdi,çıktı vb raporlar alabilirsiniz. Hırsız başınıza silah dayıyarak içeriye girmenizi istediğinizde acil durum şifreniz ile girdiğinizde haber alma merkezi bunu algılayacak ve hemen polise haber verecektir.Sistemi kapatmayı unuttuğunuzda size bilgi verecektir. Giriş çıkışlar ile ilgili her tür raporu alabilirsiniz.

s-34-Yangın algılama sistemini alarm sistemime ekleyebilir miyim?

c-34-Alarm sisteminizin teknik özellikleri uygun ise duman dedektörü,gaz algılayıcısı ekleyebilirsiniz. Profesyonel bir yangın algılama için yangın algılama sistemi almanız gerekmektedir.

s-35-Analog adresli yangın sistemi ile Konvansiyonel yangın sistemi arasındaki fark nedir?

c-35-Konvansiyonel sistemde bir yerde yangın çıktığın da örneğin 5.katta yangın çıktı ve orada 20 dedektör var hangi odadan çıktığını anlamak için 5.kata çıkıp her odaya bakmak gerekir. Adresli sistemde ise 5.Kattaki yangının hangi odadan ve hangi dedektörden çıktğı panelden gözükmektedir.Sağlıklı olan her zaman analog adresli sistemdir.Konvansiyonel sistemler,adresli sistemlere göre maliyet açısından daha ucuzdur fakat daha fazla kablo gerektirmektedir.

s-36-Bütün dvr lar veya Nvrlar her kameraya uyumlumudur

c-36-Hayır değildir. Kamera ile dvr veya Nvr ın protokolleri birbirini tutması gerekmektedir

s-37-Alarm ofisimdeki köpeğimi veya kedimi görünce sireni çalarmı?

c-37-Hareket (Pır) dedektörlerinizi hayvan algılamalı alırsanız çalmaz

s-38-İşyerim de farelerden dolayı alarmım çalarmı?

c-38-Hareket (Pır) dedektörlerinizi hayvan algılamalı alırsanız çalmaz

s-39-İp kamera ile Ahd yani sabit kameralar arasındaki fark nedir?

c-39-İp kameraların Mp özelliği daha yüksek olup çalışma mantığı görğntü kalitesi açısından daha iyidir. alt yapı da İp kameralar cat 6 ve switch ile beslenirken.Ahd kameralar 4+1 cctv kablo ve adaptör ile beslenmektedir.

s-40-Gece görüşlü ınfraredli kameralar dış etkenlerden yağmurdan ,kardan etkilenirmi?

c-40-Gece görüşlü kameralar kendinden muhafazalıdır.Ürünün kalitesinden ve – veya + derecede hava sıcaklığına göre dayanıklılığına göre etkilenmektedir.Geneli normal şartlarda dış etkenlerden etkilenmez.

s-41 Yangın algılama sistemini

GENEL BİLGİLER

Yeni teknoloji ve yeni ürünler ip kameralardır. bütçenize uygun ip kamera sistemleri mevcut olup, daha iyi görüntü kalitesi sağlayabilirsiniz.

alarm sistemi istiyorsanız da dsc,crow ve paradox önermekteyiz.

Güvenlik kamera denilince aklınıza ilk gelmesi gereken kalite ve hizmet verebilen bir firma olmalıdır.